Șahiștii sătmăreni au obținut rezultate bune la turneul Arad Open Reviewed by CD on . În perioada 4-10 august în Sala Sporturilor din Arad a avut loc a VII-a ediție a competiției Arad Open (denumită Banca Feroviata Open). În turneul principal au În perioada 4-10 august în Sala Sporturilor din Arad a avut loc a VII-a ediție a competiției Arad Open (denumită Banca Feroviata Open). În turneul principal au Rating: 0
Ești aici: Acasă » Eveniment»Șahiștii sătmăreni au obținut rezultate bune la turneul Arad Open

Șahiștii sătmăreni au obținut rezultate bune la turneul Arad Open

În perioada 4-10 august în Sala Sporturilor din Arad a avut loc a VII-a ediție a competiției Arad Open (denumită Banca Feroviata Open).

În turneul principal au participat 237 de sportivi din 16 țări. Șahiștii juniori legitimați la cluburile sătmărene au avut rezultate foarte bune.
La categoria ELO sub 2.000-2.1000, Călin Gheorghiu (ACS Petra-Șah SM) a obținut locul I, realizând 6 puncte din 9 runde, iar Rareș Moldovan (LPS Satu Mare) a obținut locul I la categoria ELO 1.800-1.900, realizând 5.5 puncte. Ambii au primit un premiu de 800 de lei.
În turneul juniorilor sub 10 ani, Hajja Irisz ( Unio SM), eleva antrenorului Pall Zoltan, a ocupat locul 2 la categoria fete 10 ani, cu 6 puncte din 9 runde. Aceasta a pierdut ultimele două partide, ratând astfel clasarea pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.
Arbitrii turneului au fost I.A. Chirila Radu si I.A. Muntean Ciprian.
Următorul turneu la care vor participa șahiștii sătmărenii este Memorialul IULIU SZABO 22-26 august, openul principal si 26-28 august openul destinat juniorilor.