Exercițiu de cautare-salvare și extragerea unei persoane de sub un mal de pământ
![Exercițiu de cautare-salvare și extragerea unei persoane de sub un mal de pământ Exercițiu de cautare-salvare și extragerea unei persoane de sub un mal de pământ](https://satumare.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2024/03/exercitiu-ISU-Satu-Mare-768x1024-599x275.jpg)
În cursul zilei de ieri, 27.03 a.c., Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Someș” al Județului Satu Mare prin Detașamentul de Pompieri Satu Mare a organizat un exercițiu cu forte și mijloace în teren, în scopul antrenării și cooperării structurilor de intervenție profesioniste și voluntare.
Exercițiul s-a desfășurat conform următorului scenariu:
Salvatorii au fost solicitati să intervină după ce un muncitor care lucra la rețeaua de canalizare a fost prins sub un mal de pământ care s-a surpat.
Activitatea pompierilor a presupus:
– intervenția Detașamentului de Pompieri Satu Mare și a Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Odoreu de căutare-salvare a victimei surprinse sub dărâmături;
– intervenția echipajelor de descarcerare pentru scoaterea victimei;
– intervenția în vederea acordării primului ajutor calificat persoanei rănite.
Astfel de exerciții vor avea loc periodic pentru pregătirea și antrenarea forțelor implicate în gestionarea diferitelor tipuri de situații de urgență.