Meci de gală Olimpia – Ferencvaros Reviewed by CD on . Stadionul Olimpia a fost vineri seara gazda unui eveniment special pentru iubitorii fotbalului sătmărean, fostele glorii ale Olimpiei, care au evoluat în perioa Stadionul Olimpia a fost vineri seara gazda unui eveniment special pentru iubitorii fotbalului sătmărean, fostele glorii ale Olimpiei, care au evoluat în perioa Rating:
Ești aici: Acasă » Articole Recomandate»Meci de gală Olimpia – Ferencvaros

Meci de gală Olimpia – Ferencvaros

Stadionul Olimpia a fost vineri seara gazda unui eveniment special pentru iubitorii fotbalului sătmărean, fostele glorii ale Olimpiei, care au evoluat în perioada anilor 1970 – 2000, au jucat un meci de gală cu gloriile formației Ferencvaros Budapesta.

Evenimentul a fost organizat în cadrul manifestărilor cultural – sportive cu ocazia Zilelor Partium.
Înainte de startul partidei s-a organizat o tombolă, iar câștigătorii s-au ales cu fanioane, o minge și un tricou cu semnăturile jucătorilor.
Cele două echipe au făcut spectacol în fața numeroșilor suporteri care au ales să-și petreacă câteva ore pe stadion, pentru a-i urmări pe jucătorii cu renume ai ambelor echipe.
Partida s-a disputat pe durata a patru reprize a câte 12 minute, iar Olimpia a fost împărțită în patru echipe. Atât jucătorii echipei Fradi, cât și ai Olimpiei s-au dovedit a fi într-o formă de invidiat.
Oaspeții au deschis scorul prin Lipcsei în prima repriză, însă Dacian Nastai a demonstrat că nu și-a pierdut deloc antrenamentul și a înscris și el un gol pentru Olimpia. Până la finalul partidei, jucătorii formației Ferencvaros au mai înscris patru goluri prin Lipcsei și Horvath.
Paul Levente a adus al doilea gol al Olimpiei transformând un penalti, iar Florin Fabian a înscris al treilea gol aproape de fluierul final al partidei care s-a încheit cu scorul de 5-3 în favoarea echipei maghiare.
„E o mare plăcere că m-am întâlnt cu foști colegi, jucători care mi-au fost mie elevi și e o plăcere să te întâlnești cu ei. Așteptăm acum, pe 7 septembrie, când începe campionatul să vină atât de multă lume ca și acum și să încurajeze echipa actuală a Olimpiei, iar echipa să aibă rezultate foarte bune”, a declarat fostul jucător al Olimpiei, Gabi Both.
„E o senzație plăcută după atâta timp să dai gol la 11 la 11 la un meci, chiar dacă este amical și mă bucur că am putut să dau un gol pentru echipă. Suntem toți într-o formă maximă și încercăm să ne menținem și în afara terenului. Aș mai repeta această experiență oricând, numai că viața ne aruncă pe unul într-o parte și pe altul în cealaltă parte, fiecare avem problemele noastre sociale și din păcate nu reușim să ne adunăm, numai când ne adună alții”, a spus Dacian Nastai.
Din lotul echipei maghiare au făcut parte jucători precum Nyilasi Tibor, Ebedli Zolan, Rab, Tibor, Kis Zolan, Deszatnik Peter, Balogh Tamas, Lipcsei, Harvath Ferec, Dragoner, Milovanovics, Schultz, Matyus, Detari Lajor și Szenes Sandor, cel mai îndrăgit membru al clubului Ferencvaros la Satu Mare. Acesta va evoluat câte o repriza pentru fiecare echipă.
Printre jucătorii care au jucat pentru Olimpia au făcut parte parte Both, Keizer, Pusztai, Szabo Gyula, Balogh, Bolba, frații Pinter, Suciu, Cionca, Ritli, Blatnicski, Teger, Paul Levente, Paul Mihai, Esztinka, Csenteri, Tabi, Papp Zoltan, Tiberiu Csik și Dacian Nastai.
La final toți suporterii s-au înghesuit să facă poze și să ia autografe de la foștii jucători ai ambelor echipe.