Trei profesoare din Satu Mare au ajuns cu bine acasă din Turcia
![Trei profesoare din Satu Mare au ajuns cu bine acasă din Turcia Trei profesoare din Satu Mare au ajuns cu bine acasă din Turcia](https://satumare.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2023/02/profesoare-Turcia-599x275.jpg)
Profesoarele sătmărence Erika Czumbil, Rebekka Irime și Holzli Iulia se aflau în orașul Adana în momentul celor două cutremure devastatoare din Turcia, în cadrul unui proiect educațional, „Waterguards- Erasmus”.
Una dintre aeronavele Forțelor Aeriene Române, care a transportat în Turcia echipa de salvatori RO-USAR, le-a îmbarcat pe cele 3 profesoare la întoarcere, aterizând în siguranță aseară, pe aeroportul Otopeni.
Pompierii bucureșteni le-au dus mai departe, oprindu-se la colegii din Brașov, care le-au condus până în localitatea Nădășel, de unde profesoarele au fost preluate de către pompierii sătmăreni.