Medalii pentru sătmăreni la International Masters Judo Reviewed by CD on . A doua ediție a competiției „Satu Mare International Masters Judo Championship” a fost una reușită cu toate că s-au înscris doar 40 de sportivi față de 80 câți A doua ediție a competiției „Satu Mare International Masters Judo Championship” a fost una reușită cu toate că s-au înscris doar 40 de sportivi față de 80 câți Rating: 0
Ești aici: Acasă » Sport»Medalii pentru sătmăreni la International Masters Judo

Medalii pentru sătmăreni la International Masters Judo

A doua ediție a competiției „Satu Mare International Masters Judo Championship” a fost una reușită cu toate că s-au înscris doar 40 de sportivi față de 80 câți au fost anul trecut.

Deschiderea oficială a evenimentului din sala „Ecaterina Both” a avut loc la ora 12.30, unde a participat și președintele Consiliului Județean Satu Mare, Adrian Ștef. Acesta, alături de organizatori au înmânat câteva cupe tuturor sponsorilor, după care a început competiția propriu zisă.
Așadar, în urma concursului, la care au participat judoka din Austria, Franța, Ungaria, România, la individual, sportivii sătmăreni au obținut două medalii de aur și una de argint la categoria m1 (30-35 ani): locul 1 la +100 kg a fost ocupat de Ovidiu Pop, la categoria 81 kg învingător a ieșit Vasile Fușle jr., iar Adrian Vălean a obținut locul 2 la categoria 66 kg.
La proba pe echipe locul 1 a fost ocupat de echipa din Miercurea Ciuc, locul 2 – Târgu Mureș și locul 3 – CSM Satu Mare.
La open sătmăreanul Ovidiu Pop a urcat pe prima treaptă a podiumului, urmat de Szocs Laszlo – Miercurea Ciuc – locul 2 și Kohary Tibor – Ungaria, respective Tordai Levente – Târgu Mureș – locul 3.
Câștigătorul open-ului a declarat că nu se aștepta să câștige atâtea medalii și „se pare că munca din ultimul an a dat roade”, iar acum își dorește ca la următorul turneu, care va avea loc la Cluj, echipa CSM Satu Mare să câștige titlul.
Antrenorul Vasile Fușle a precizat că concursul a fost unul reușit. „Din punctul meu de vedere a fost un concurs foarte reușit. Au fost mulți participanți printre care au campioni mondiali și vicecampioni mondiali. Sunt mulțumit de rezultatele elevilor mei, Ovidiu Pop a luat locul 1 la Open. A fost campionul României de 3 ori, vicecampion european. A fost bine”.
Vasile Fușle jr. a fost puțin supărat pentru că mulți dintre cei care și-au confirmat prezența la acest eveniment nu au mai ajuns, dar cu toate acestea ediția a fost una reușită. „A fost o ediție foarte reușită. Ne așteptam la mai mulți sportivi care au confirmat și din păcate nu au ajuns. Suntem foarte mulțumiți, noi de la CSM și echipa României, pentru că am obținut rezultate. Au fost mai multe probe, am luat aurul la 81 kg, am avut trei lupte foarte aprinse. Per ansamblu a ieșit excelent. Este o plăcere pentru judo-ul românesc și sătmărean să organizăm astfel de competiții și sperăm ca pe viitor să atragem cât mai mulți sportivi și foști practicanți care au întrerupt acest sport.”
În cadrul evenimentului, arbitrul Adrian Petre, deținătorul recordului mondial la flotări cu dosul palmei a făcut câteva demonstrații pentru cei prezenți, iar echipa României de veterani a făcut un meci demonstrativ cu echipa Franței pe care a învins-o cu scorul de 4-1.