Campanie de vaccinare antirabică în Satu Mare
![Campanie de vaccinare antirabică în Satu Mare Campanie de vaccinare antirabică în Satu Mare](https://satumare.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2022/11/vaccinare-antirabica-digi24.ro_-1024x538-599x275.jpg)
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Satu Mare desfășoară în perioada octombrie-decembrie campania de vaccinare antirabică. Instituția face apel la toți proprietarii de câini și pisici să își vaccineze antirabic animalele de companie și le reamintește că au obligația de a înregistra animalele prin microcipare. Microciparea câinilor este obligatorie pentru a-i putea vaccina împotriva rabiei, boală mortală care se transmite și la om.
foto digi24.ro