Baschetbalistele au învins CSM Târgoviște în deplasare Reviewed by CD on . A început play-off-ul Ligii Naționale la baschet, iar CSM Satu Mare a jucat, duminică, în deplasare la Târgoviște unde a obținut și prima victorie din istorie. A început play-off-ul Ligii Naționale la baschet, iar CSM Satu Mare a jucat, duminică, în deplasare la Târgoviște unde a obținut și prima victorie din istorie. Rating: 0
Ești aici: Acasă » Sport»Baschetbalistele au învins CSM Târgoviște în deplasare

Baschetbalistele au învins CSM Târgoviște în deplasare

A început play-off-ul Ligii Naționale la baschet, iar CSM Satu Mare a jucat, duminică, în deplasare la Târgoviște unde a obținut și prima victorie din istorie.

Formația sătmăreană a pornit cu foarte mult optimism la drum și astfel a făcut azi un meci foarte frumos.
În primele minute sătmărencele au fost în avantaj, după care gazdele au revenit, iar jocul a fost unul echilibrat până aproape de finalul primului sfert când formația sătmăreană a condus cu 9-21. Apoi și-a adjudecat și sfertul secund cu 10-14, iar la pauză a condus considerabil, 19-35.
Motivația de a învinge echipa dâmbovițeană a fost una foarte mare astfel că sătmărencele au ieșit de la vestiare cu o și mai mare poftă de victorie. Sfertul al treila a fost câștigat de gazde 17-14, iar al patrulea s-a încheiat egal 15-15. Tabela a indicat la final scorul de 51-64 în favoarea formației antrenate de Jose Araujo.
CSM Satu Mare: Baltic 15 (12 recuperări), Tavic 14, Reed 8, Laza 8, Crăciun 6, Canty 5, Batey 4, Olah 4, Szmutku. Antrenor: Jose Araujo.
Al doilea meci din play-off se va juca joi, 30 martie, de la ora 18.00, în sala „Ecaterina Both”.