Echipa de cadeți masculin a CSM Satu Mare a învins echipa Italiei la karate Reviewed by CD on . Sâmbătă, 28 februarie, la Arad s-a desfășurat Cupa Internațională Banzai Karate WKC, competiție la care au participat 450 de sportivi din șapte țări. La concurs Sâmbătă, 28 februarie, la Arad s-a desfășurat Cupa Internațională Banzai Karate WKC, competiție la care au participat 450 de sportivi din șapte țări. La concurs Rating: 0
Ești aici: Acasă » Articole Recomandate»Echipa de cadeți masculin a CSM Satu Mare a învins echipa Italiei la karate

Echipa de cadeți masculin a CSM Satu Mare a învins echipa Italiei la karate

Sâmbătă, 28 februarie, la Arad s-a desfășurat Cupa Internațională Banzai Karate WKC, competiție la care au participat 450 de sportivi din șapte țări. La concurs au participat și karateka de la CSM Satu Mare conduși de antrenorii Mihai Hanga și Florin Curileac.

Performerii concursului au fost membri echipei de cadeți băieți, cu Răzvan Ținca, Patrick Burya și Alin Rîșnoveanu, toți trei elevi ai Colegiului „Doamna Stanca” din Satu Mare, care au învins într-o finală incendiară echipa de cadeți al Italiei, iar la probele individuale fiecare a reușit să urce pe podium.
Astfel, Răzvan Ținca a obținut medalia de aur la categoria „Kumite” (70 kg), Partick Burya, argint la „Kumite” (+75 kg) și Alin Rîșnoveanu, a cucerit medalia de bronz la „Kumite” (+75 kg).
De asemenea, echipa de fete cadeți, cu lider autoritar Daiana Vancsa, a câștigat detașat aurul, Vancsa reușind aceeași performanță și la proba individuală.
În total sportivii CSM Satu Mare au reușit să cucerească șapte medali de aur, trei de argint și cinci medali de bronz, după cum urmează:
Echipa băieți (15-17 ani) compusă din Răzvan Ținca, Burya Patrick și Alin Rîșnoveanu – locul I
Echipa fete (15-17 ani) compusă din Daiana Vancsa, Szilachi Szilvia și Feher Evelin – locul I
Echipa fete (10-12 ani) compusă din Paula Ulici, Batori Jenifer și Alexa Muller – locul I
Locul I – Răzvan Ținca, „Kumite”, 15-17 ani (-70 kg)
Locul I – Daiana Vancsa, „Kumite”, 15-17 ani (-55 kg)
Locul I – Luca Batori, „Kumite”, 7-8 ani băieți
Locul I Ariana Iva, „Kumite”, 7-8 ani fete
Locul II – Nicolae Kovacs, „Kumite shobu ippon open”, 18-35 ani
Locul II – Daniel Pașca, „Kumite shobu sanbon”, 18-35 ani (65 kg)
Locul II – Burya Patrick, „Kumite shobu sanbon”, 15-17 ani (+75 kg)
Locul III – Alin Rîșnoveanu, „Kumite shobu sanbon”, 15-17 ani (+ 75 kg)
Locul III – Echipa seniori compusă din Florin Mihali, Igor Bălăcescu și Daniel Pașca
Locul III – Ianis Domuța Băbuț, „Kumite”, 7-8 ani, băieți
Locul III- David Mare, „Kumite”, 9-10 ani, băieți
Locul III – Szilaghi Szilvia, „Kumite shobu sanbon”, 15-17 ani (-55 kg).