Consulul general al României la Gyula, prezent în Satu Mare
![Consulul general al României la Gyula, prezent în Satu Mare Consulul general al României la Gyula, prezent în Satu Mare](https://satumare.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2022/09/Florin-Trandafir-Vasiloni-1024x682-599x275.jpg)
Conducerea Consiliului Județean Satu Mare a primit astăzi vizita domnului Florin Trandafir Vasiloni, consulul general al României la Gyula.
În cadrul întrevederii, alături de conducerea Primăriei municipiului Satu Mare și de reprezentanți ai Instituției Prefectului, s-au purtat discuții referitoare la comunitatea românească din Ungaria, unele aspecte ce privesc diplomația și atragerea proiectelor transfrontaliere.
Consulul general a mulțumit autorităților sătmărene pentru contribuția importantă pe care o aduc menținerii identității românești în localitățile din Ungaria în care trăiesc etnici români.