Olimpia a promovat în Liga a II-a Reviewed by CD on . Olimpia a disputat sâmbătă, pe teren propriu, ultimul meci al returului Ligii a III-a, seria V la fotbal, în compania formaţiei Naţional Sebiş. „Galben-albaştri Olimpia a disputat sâmbătă, pe teren propriu, ultimul meci al returului Ligii a III-a, seria V la fotbal, în compania formaţiei Naţional Sebiş. „Galben-albaştri Rating:
Ești aici: Acasă » Articole Recomandate»Olimpia a promovat în Liga a II-a

Olimpia a promovat în Liga a II-a

Olimpia a disputat sâmbătă, pe teren propriu, ultimul meci al returului Ligii a III-a, seria V la fotbal, în compania formaţiei Naţional Sebiş. „Galben-albaştrii” i-au învins pe oaspeţi cu scorul de 3-1 2-1 . În prezenţa a 4.000 de spectatori, fotbaliştii formaţiei Olimpia Satu Mare au făcut un joc excelent. Cu ajutorul centrării lui Gavrilescu, Micaş a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 2 al partidei.

Dacă partida a început cu soarele pe cer, după câteva minute de la fluierul de start a început să plouă cu gheaţă, însă acest lucru nu i-a speriat nici pe suporteri şi nici pe jucători. În minutul 23 oaspeţii au reuşit să egaleze prin Invancea. Dragoş a ratat un penalti în minutul 26, iar în minutul 35 şi-a mai încercat odată norocul însă fără succes. Ajutat de centrarea lui Iuhas, acelaşi Dragoş şi-a răscumpărat greşeala şi a înscris un gol excelent cu călcâiul şi astfel, sătmărenii au intrat la vestiare cu un avantaj, scor 2-1. Antrenorul Tiberiu Csik a ales să-l schimbe pe marcatorul golului doi şi l-a introdus în teren pe Feier. Acesta din urmă a înscris al treilea gol am partidei în minutul 63. Olimpia a reuşit astfel să obţine cele trei puncte puse în joc şi să încheie campionatul pe locul I în clasamentul seriei V din Liga a III-a. Poziţia de lider le-a adus promovarea în eşalonul secund.
La finalul partidei, jucătorii au avut parte de o mare surpriză, Cupa de campioni le-a fost adusă din înaltul cerului de trei paraşutişti, iar spectarorii mai norocoşi s-au ales cu multe mingi aruncate de fotbalişti în tribună. ”Ce am pierdut în tur, am reuşit să recuperăm în retur şi mulţumim conducerii şi tuturor celor care au fost alături de noi şi au crezu în noi şi noi ne bucurăm la rândul nostru că nu am dezamăgit şi că după foarte mult timp suntem în Divizia B”, a declarat căpitanul echipei, Cosmin Iuhas. „Numai în fotbal sunt trăirile care există în momentul unui gol sau la o promovare. Este un sentiment pe care nu pot să-l exprim în cuvinte, este ceva special. Am fost optimist de la început, dar totul e posibil în fotbal şi uite că am câştigat fiecare meci şi am promovat. Sperăm să continuăm mai departe, să urcăm treptele”, a declarat tehnicianul Olimpiei, Tiberiu Csik. Președintele clublui asigură suporterii că se vor face renovări la Stadion. ”Mă simt împlinit. Am pornit din spate cu 10 puncte, acum avem 3 puncte avans, am luat doar 2 goluri în tot campionatul şi am câştigat toate meciurile. Acum vom încerca să punem scaune în tribune, să renovăm vestiarele ca să ne putem obţine licenţa”, a precizat președintele clubului Olimpia, Dan Băbuț.

Pentru Olimpia Satu Mare au evoluat: Şuta – Sabău, Fl. Mureşan, Iuhas, Hanus, Gavrilescu (70 Homorozan) , Micaş (83 Marinaş) , Villand, Kinczel (82 Roatiş) , Bujor, Dragoş (46 Feier).