Oli, prima victorie din play-out Reviewed by CD on . Olimpia Satu Mare a început cu dreptul prima etapă a play-out-ului Ligii a II-a seria II-a la fotbal, partidă pe care au disputat-o în deplasare la Pâncota. Săt Olimpia Satu Mare a început cu dreptul prima etapă a play-out-ului Ligii a II-a seria II-a la fotbal, partidă pe care au disputat-o în deplasare la Pâncota. Săt Rating: 0
Ești aici: Acasă » Sport»Oli, prima victorie din play-out

Oli, prima victorie din play-out

Olimpia Satu Mare a început cu dreptul prima etapă a play-out-ului Ligii a II-a seria II-a la fotbal, partidă pe care au disputat-o în deplasare la Pâncota. Sătmărenii au învins Șoimii cu scorul de 1-0.

Olimpia a început bine prima repriză pe care a dominat-o de la un capăt la altul.
După o fază a gazdelor (min 6) când Băican a respins cu dificultate centrarea lui Dragalina, sătmărenii au deschis scorul (min 13) prin Buhăescu care a pătruns în careul gazdelor și a șutat de la 16 metri.
Câteva minute mai târziu, șuturile lui Mărkuș și Buhăescu s-au oprit în blocajul adversarilor.
„Galben-albaștrii” au intrat la vestiare cu un avantaj minim: 0-1.
În partea a doua a jocului Olimpia a rămas în zece (min 48), Brata a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat după ce l-a faultat pe Marius Ion.
Pâncotenii au profitat de acest avantaj preț de doar câteva minute când au pus în pericol poarta lui Băican, dar acesta a reținut balonul de fiecare dată.
S-a restabilit egalitatea doar în teren (min 70) deoarece Dragalina a primit și el al doilea cartonaș galben după ce l-a faultat pe Muntean și a fost eliminat.
În rest, până la finalul mitanului secund nu au mai fost ocazii de poartă și astfel tabela a indicat scorul de 0-1 în favoarea sătmărenilor.
Cu această victorie, Olimpia urcă pe locul 3 în clasamentul play-out-ului acumulând 14 puncte.
Şoimii: Cr. Irimia – D. Dan, Pascariu, Dubeştean, Siminic – A. Pavel, Issa (cpt.) – Dragalina, Fuchs, Vasi (70 Farcaș) – A. Mihai ( 46 M. Ion).
Olimpia: Băican – D. Muntean, Onicaş, Fl. Mureşan, Brata – R. Rus, Villand – Kanalos (76 Kanalos), D. Lukacs, Buhăescu (89 Faur)– Mărkuş (62 Tătaru).
„Galben-albaștrii” vor disputa următoarea partidă sâmbătă, 16 aprilie, pe teren propriu, în compania formației Universitarea Cluj.