Mani Gyenes, lider la clasa Maraton în Raliul Dakar Reviewed by CD on . Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a adaptat perfect condiţiilor din Raliul Dakar. La jumătatea competiţiei, după etapa a şaptea, sătmăreanul a preluat Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a adaptat perfect condiţiilor din Raliul Dakar. La jumătatea competiţiei, după etapa a şaptea, sătmăreanul a preluat Rating: 0
Ești aici: Acasă » Articole Recomandate»Mani Gyenes, lider la clasa Maraton în Raliul Dakar

Mani Gyenes, lider la clasa Maraton în Raliul Dakar

Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a adaptat perfect condiţiilor din Raliul Dakar. La jumătatea competiţiei, după etapa a şaptea, sătmăreanul a preluat conducerea la clasa Maraton, categorie la care nu este permisă schimbarea motorului.

Performanţa este cu atât mai importantă cu cât, în etapa a doua, Mani a fost la un pas de a abandona competiţia din cauza unei probleme tehnice, care l-a făcut să piardă timp preţios în clasament.
Gyenes a recuperat etapă cu etapă şi la finalul uneia dintre cele mai grele speciale, de 717 km, care i-a purtat pe rideri de pe coasta Oceanului Pacific până la 3.700 m altitudine în Uyuni, a trecut pe primul loc al clasamentului.
”Mi-a fost greu să îmi găsesc ritmul azi. A fost o zi foarte lungă şi este prima dată când concurez atât de mulţi km la o altitudine de peste 3.000 de metri. Vom reveni în Chile şi sper să îmi măresc avansul pe care îl am la clasa Maraton” – a declarat acesta.
De altfel, etapa a şaptea a fost una dintre cele mai dificile, condiţiile meteo fiind extreme. Treziţi la ora 4 dimineaţa, concurenţii au parcurs peste 390 de km pentru a ajunge la startul probei. Au trecut graniţa din Chile în Bolivia şi ulterior, au pornit, de la o altitudine de 3.500 m, pe speciala care a măsurat 321 km.
A fost de altfel şi cea mai liniştită parte a etapei, pentru că a urmat un traseu presărat cu numeroase treceri prin râuri, totul fiind îngreunat de ploaia care a făcut drumul alunecos şi noroios. În clasamentul general, Mani Gyenes ocupă locul 30, în timp ce Marcel Butuza ocupă locul 60.