Egal în primul meci Reviewed by CD on . Olimpia Satu Mare și FC Universitatea Craiova, două echipe care au revenit în Liga a II- a după șapte ani, respectiv doi ani, s-au întâlnit sâmbătă dimineață pe Olimpia Satu Mare și FC Universitatea Craiova, două echipe care au revenit în Liga a II- a după șapte ani, respectiv doi ani, s-au întâlnit sâmbătă dimineață pe Rating:
Ești aici: Acasă » Sport»Egal în primul meci

Egal în primul meci

Olimpia Satu Mare și FC Universitatea Craiova, două echipe care au revenit în Liga a II- a după șapte ani, respectiv doi ani, s-au întâlnit sâmbătă dimineață pe Stadionul Olimpia pentru a disputa prima etapă a Ligii a II – a la fotbal.

Olimpia Satu Mare a redebutat cu un egal în Liga a II –al, în fața propriilor suporteri care au venit la stadion într-un număr foarte mare. Echipa fanion a orașului a întâlnit formația lui Adrian Mititelu, Universitatea Craiova. Oltenii au fost excluși abuziv în anul 2011 din toate competițiile, în urma unei decizii nelegale. În urma acestei decizii drastice, clubul a pierdut foarte mulți jucători, multe sume de bani, dar și imaginea.Olimpia, echipă care a reușit să -și recâștige locul în campionatul Ligii a II – a s-a descurcat bine în primul meci din eșalonul secund.În prima repriză, „galben – albaștrii” au năvălit ca tătarii, luându-i cu asalt pe olteni fără să le dea nici măcar o mică ocazie să ajungă în careul lui Șuta. Dacă portarul formației sătmărene a avut mai puțin de lucru în prima parte a jocului, Hotoboc a avut ceva bătăi de cap cu șuturile lui Bujor și Zsiga.În partea a doua a jocului, elevii lui Tiberiu Csik și-au mai pierdut din energie, iar în minutul 60, Bălan a profitat de greșelile din defensivă și a înscris primul gol al partidei, făcându-i bucuroși pe puținii surpoteri craioveni care au străbătut 600 de km doar pentru a-i susține.Bucuria oaspeților a durat până în minutul 83 când Feier a obținut un penalti pe care Bujor l-a executat cu un calm ardelenesc și le-a făcut bucurie celor 5.000 de suporteri prezenți la stadion. Tabela a indicat la final scorul de 1 –1.